Marta a Mária. Príbeh dvoch sestier, ktorý je nám dobre známy a v ktorom nás už nič neprekvapí. Niekedy však môže prísť nečakaná situácia, stretnutie, sled udalostí či text piesne, ktorý nás zastaví a kedy je namieste otázka: Som Marta alebo Mária?

„Odpovedal jej Pán: Marta, Marta, starostlivá si a znepokojuješ sa pre mnohé veci. Len jedno je potrebné“ ( Lk 10,41).

Slová Pána Ježiša sú adresované všetkým, ktorí sa starostíme, namáhame, tlačíme pred sebou nekončiace sa povinnosti a sme radi, keď si nájdeme trošku voľna, ktoré strávime podľa svojich predstáv. Katka, Katka, starostlivá si a znepokojuješ sa pre mnohé veci. Len jedno je potrebné… Doplňte si do vety svoje meno a vnímajte, ako inak to znie, keď sú slová adresované priamo vám – osobne, od Ježiša.

Všetci sme raz za čas Martami. Každého občas povinnosti prevalcujú a snažíme sa nájsť rovnováhu medzi prácou a odpočinkom pri Pánových nohách. No niekedy si sami z tých povinností robíme viac, ako by sme mali a pripisujeme im väčšiu dôležitosť, než akú si zaslúžia. My ženy sa tešíme, keď sa môžeme starať o pohodlie a komfort všetkých našich blízkych. Vyvárame, pečieme, upratujeme, perieme, žehlíme, do toho pracovné povinnosti, služba… Robí nám radosť vidieť spokojnosť na tvárach našich detí a manželov. No ak si z toho urobíme našu hlavnú činnosť a zmysel nášho bytia, vytratí sa radosť a láska, v ktorej túto službu máme konať. Nemá nás to odvádzať od času stráveného s Ježišom – v tichu a v samote, pri Jeho nohách. Pretože čo je dôležitejšie? Ktorý podiel je lepší?

Naša skoro päťročná dcéra za mnou často prichádza a prosí ma, aby som sa s ňou išla hrať či prečítať si knihu. Väčšinou vtedy niečo robím, tak odpoviem, že sa jej hneď budem venovať, len dokončím túto prácu. No po dokončenej činnosti na mňa čaká ďalšia práca, ktorú je potrebné urobiť a po tej ďalšia a ďalšia… Takto by to mohlo ísť až dovtedy, kým by nevyrástla a ja by som zistila, že už za mnou neprichádza a nechce sa hrať. Ježiš tiež trpezlivo čaká, kedy si nájdeme čas pre Neho… Kedy si vyberieme ten lepší podiel… Netreba veľa, len si sadnúť, upokojiť dušu a ducha v Jeho prítomnosti a naplniť svoju prázdnu nádobu Jebo láskou a pokojom.

Muži nie sú o nič menej náchylní podľahnúť starostiam, úzkosti z povinností, ktoré sa na nich valia alebo ktoré si aj sami vytvoria. Sú prepracovaní, preťažení a v konečnom dôsledku prekvapení, že nemajú čas pre seba, nieto ešte pre Krista.

Každý máme to svoje, prečo padáme večer unavení do postele. Práve teraz je čas adventu. Berieme to ako čas na spomalenie od povinností alebo si ich naberieme ešte viac? Výzdoba domu, nakupovanie darčekov, vypekanie koláčikov, veľké upratovanie… Stále je čo robiť, no Ježiš to hovorí jasne: Len jedno je potrebné!

Slová piesne na vypočutie:

„Marta, Marta, tvoj čas už beží a ty starostíš sa, na čom nezáleží
Úzkosť, čo ti dušu zviera, vylej k mojim nohám… Jedného je treba!“

(Pieseň Marta od Andresa nájdete na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=2bauHgylUHU)

Katka