NIK Z NÁS NEMÁ RÁD OZNAM O TOM, ŽE NIEČO NEFUNGUJE

Je to tak, všetci chceme počúvať skôr o tom, ako veci idú a ako sa dajú uskutočniť. Čo ale robiť vtedy, keď životný elán a radosť strieda útlm a vyhorenie? Keď vnímam, že niečo vo mne „nefunguje“ a v zrkadle vidím namiesto svojej tváre iba koniec nosa s odkazom this „page“ is not available (táto „stránka“ nie je k dispozícii, prekl.)…

Bolo to teraz v novembri, keď som svoju ľudskú únavu a vyčerpanie evidentne vnímala už ráno. V kuchyni som okrem raňajok „konzumovala“ aj mediálne správy – hluk sveta, ktorý ma robil frustrovanou, bojazlivou a nešťastnou. Nemala som silu na nič – k manželovi a dvom malým dcérkam som prichádzala s pocitom zlyhania – príliš často mi chýbali slová povzbudenia a ocenenia, ktoré tak potrebovali. Radosť z toho, že sme (zdraví a Boží), nápady na spoločné aktivity aj úsmev boli pre mňa výzvou… A Boh? Bol tu, taký ako vždy – počúvajúci, prijímajúci, milujúci. Zdroj všetkého, čo mi chýbalo. Len ja som bola not available „page”. A bolo mi to úprimne ľúto.

TREBA VEĽA TMY, KÝM ĽUĎOM ZAČNE SVITAŤ…

Rozhodla som sa, že prvé, čo ráno urobím, nebude pozeranie správ v telefóne. Ak mám totiž celý deň vydržať zavretá s dieťaťom a tými istými ľuďmi, musím sa na to pripraviť UŽ RÁNO. Hneď po zobudení som preto odmietla „zapratanie“ svojej mysle najnovšími udalosťami, nariadeniami a šomraním novinárov. Vypla som všetky notifikácie a z hĺbky srdca som sa modlila za POKOJ a DȎVERU.

Aby som sa nevracala k ustráchaným myšlienkam, začala som s deťmi robiť nové veci:

  • v detskej izbe sme usporiadali prvý dámsky čajový večierok. Podával sa žuvačkový čaj a jahodová polievka. Pozvané boli aj všetky bábiky a plyšové zvieratká,
  • staršia dcéra ma naučila pesničku zo škôlky: aj ja som bola pripravená na príchod Mikuláša,
  • trénovali sme kariéru cukrárky: so všetkými lentilkami a jedlými ozdobami, ktoré sme našli v kuchyni,
  • naučila som svoje deti našu adresu (poznať abecedu je v ich veku naozaj menej dôležité),
  • v spoločnosti gumi macíkov sme pozreli Spievankovo (už asi päťdesiaty šiesty raz),
  • vymysleli sme všetkých dvadsať chodov, ktoré budeme jesť na Vianoce J…

… a naučili sme sa ďakovať: ZA VŠETKO.

VÝZVA

Bývaš v tieto dni preťažený/á a máš strach? Vnímaš, že aj na tvojej tvári sa už črtá nápis this “page“ is not available (už nie si k dispozícii)?

Prosím Ťa, poď k Zdroju. Tu nájdeš odpočinutie, úľavu od strachu aj novú silu! (Mt 11, 28)

Hedwi <><